Po jakie owoce warto sięgać w marcu?

Owoce charakteryzują się znacznie mniejszą trwałością i krótszym sezonem od warzyw – w marcu warto więc sięgać głównie po importowane owoce egzotyczne, sezon na wiele z nich ma bowiem miejsce w miesiącach zimowych. Istnieją jednak wyjątki – polskie owoce o wysokiej trwałości, którymi cieszyć możemy się przez całą zimę i wczesną wiosnę. Jakie? I po jakie owoce egzotyczne warto sięgać w marcu? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Owoce

  1. Jabłka i gruszki

Jabłka i gruszki to najtrwalsze spośród uprawianych w Polsce owoców. Charakteryzuje je późny zbiór (zwłaszcza w przypadku tzw. odmian zimowych), przy odpowiednich warunkach można je również dość długo przechowywać. W marcu (i w ogóle zimą) warto więc sięgać po polskie jabłka oraz gruszki – na sklepowych półkach czeka na nas w tym okresie duży wybór tych właśnie owoców. Owoce te warto również spożywać ze względu na ich prozdrowotne właściwości – w tym, wysoką zawartość przeciwutleniaczy – katechiny i kwercetyny (jabłka) oraz arbutyny i epikatechiny (gruszki). Owoce te stanowią ponadto bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego – mają one dobry wpływ na zdrowie jelit i rozwój korzystnej mikrobioty jelitowej. W tym miejscu, warto również wspomnieć o wynikach badań naukowych, według których regularne spożycie jabłek i gruszek może wpływać na obniżenie ryzyka udaru, cukrzycy oraz nowotworu płuc.

Jabłka i gruszki, podobnie jak inne warzywa i owoce, warto jeść zwłaszcza na surowo, dobrze sprawdzą się one jednak także jako dodatek do ciast, przetworów czy kompotów. Jabłka świetnie sprawdzają się ponadto jako dodatek do surówek na bazie warzyw korzeniowych, cykorii czy pora, zaś gruszka stanowi dobry dodatek do dań wytrawnych na bazie sera pleśniowego i koziego.

  1. Granat

Granat to jedno z pierwszych udomowionych i uprawianych przez ludzi drzew owocowych. W Izraelu i Turcji sezon na ten niezwykły, często uznawany za symbol płodności owoc trwa do marca, warto więc z tego skorzystać, kraje te stanowią bowiem główne źródło granatów importowanych do Polski. Dlaczego warto sięgać po owoce granatu? Przede wszystkim, stanowią one bardzo bogate źródło elagotanin – związków o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwnowotworowym. Owoce granatu są także dobrym źródłem witaminy K oraz folianów, zaś olej z pestek granatu – niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Wyniki badań naukowych prowadzonych z użyciem granatu wskazują ponadto, że jego regularne spożycie może mieć wpływ na obniżenie ryzyka nowotworu prostaty, oraz regulację ciśnienia tętniczego i poprawę elastyczności naczyń krwionośnych.

Granat sprawdzi się świetnie na surowo, a także jako dodatek do ciast i owsianek. Owoc ten pasuje również idealnie do wielu sałatek i surówek, można go więc dodawać również do potraw wytrawnych (np. na bazie dyni czy batatów).

 

  1. Ananas

Większości z nas, ananas kojarzy się z latem na południu Europy – główny sezon na te owoce zaczyna się jednak już w marcu! Dlaczego warto jeść ananasy? Owoce te są dobrym źródłem witaminy C oraz błonnika pokarmowego, a także lignanów o pozytywnym wpływie na gospodarkę hormonalną i działaniu przeciwutleniającym. Ananasy stanowią również źródło bromelainy – enzymu roślinnego rozkładającego białka. Osoby stosujące peelingi enzymatyczne doskonale wiedzą, jak dobrze działa ona na wygładzenie skóry i pozbycie się martwego naskórka – to jednak nie wszystko! Bromelaina jest także korzystnym składnikiem diety – ma ona działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Ananas świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek owocowych, jogurtu czy egzotycznych owsianek oraz smoothie. Niektórzy lubią go również łączyć z mięsami a nawet dodawać do pizzy – choć zdania na ten temat są mocno podzielone ;-)

  1. Marakuja

Marakuja to owoc, którego obecność na sklepowych półkach stała się w ostatnich latach nieodłącznym elementem okresu zimowego. Marzec to końcówka sezonu na te soczyste, kwaskowate owoce, warto więc skorzystać z okazji na ich zakup. Marakuje stanowią dobre źródło beta-karotenu oraz witaminy C, a także, co rzadko zdarza się wśród warzyw, zawierają dość dużo żelaza. Owoce te są również naturalnym źródłem fitosteroli – związków obniżającym wchłanianie cholesterolu i redukcję jego stężenia we krwi – to właśnie ze względu na zawartość fitosteroli niektóre margaryny reklamowane są jako dobre dla zdrowia serca.

Marakuja świetnie sprawdzi się jako dodatek do deserów – jogurtów, puddingów chia oraz ciast (bardzo dobrze przełamuje zwłaszcza smak czekolady). Owoc ten można również dodawać do sałatek, także tych wytrawnych.

  1. Mango

Mango to egzotyczny owoc szturmem zdobywający w ostatnich latach polski rynek. Sezon na mango z Meksyku zaczyna się zimą lub wczesną wiosną, zaś sezon na mango z Tajlandii ma swój początek w marcu – jest to istotne, ponieważ kraje te należą do największych producentów owoców mango. Dlaczego warto sięgać po mango? Przede wszystkim, jest ono świetnym źródłem witamin: C, PP oraz B6, a także beta-karotenu, któremu zawdzięcza swój intensywny pomarańczowy kolor. Owoc ten jest ponadto źródłem katechiny – flawonoidu o silnych właściwościach przeciwutleniających.

W kuchni, mango sprawdzi się doskonale jako dodatek do sałatek oraz deserów – puddingu chia, sernika, czy naleśników. Dodatkowo, owoc ten jest nieodłącznym składnikiem kuchni krajów azjatyckich – zwłaszcza Tajlandii, Indii, Pakistanu i Filipin. Mango przygotowywane jest w nich na słodko (np. w formie dobrze znanego w Polsce mango lassi), a także na słono – np. chutneyz  mango jest bardzo popularnym dodatkiem w regionalnej kuchni bengalskiej.

  1. Cytrusy

Cytrusy, to chyba najmocniej kojarzące się z zimą owoce – czym byłyby wszak Święta bez pomarańczy i mandarynek? Marzec to końcówka sezonu na wiele rodzajów cytrusów, warto więc skorzystać z okazji i włączyć je do swojej diety. Miesiąc ten jest szczególnie dobrym momentem na zakup takich cytrusów jak: czerwone pomarańcze, grejpfruty, pomarańcze Navel (pomarańcze z wgłębieniem w kształcie pępka) oraz mandarynki. Dlaczego warto jeść cytrusy? Są one dobrym źródłem witaminy C, pomarańcze i mandarynki zawierają również beta-karoten. Dodatkowo, owoce cytrusowe (cytryny, pomarańcze, mandarynki) są jednym z lepszych źródeł wapnia wśród owoców, są więc szczególnie polecane w dietach eliminujących nabiał. Owoce cytrusowe są ponadto dobrym źródłem fitosteroli oraz specyficznych tylko dla tej grupy owoców związków – flawanonów (m.in. naringeniny i hesperdyny). Według raportu American Institute for Cancer Research, spożycie owoców cytrusowych może wpływać na obniżenie ryzyka nowotworu żołądka, owoce bogate w witaminę C mogą ponadto redukować ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego oraz płuc (u palaczy). Uwaga jednak na przeciwwskazania dotyczące konsumpcji niektórych grup cytrusów (konkretnie grejpfrutów i czerwonych pomarańczy) – wchodzą one w interakcje z niektórymi lekami, ich spożycia powinny więc unikać m.in. osoby przyjmujące leki immunosupresyjne, przeciwwirusowe, obniżające cholesterol oraz niektóre leki na nadciśnienie.

Owoce cytrusowe sprawdzą się doskonale jako dodatek do sałatek, smoothie, czy owsianek, można z nich także przygotować niezwykle smaczne tarty (np. tarta cytrynowa czy limonkowa) oraz kremy. Cytrusy sprawdzą się dobrze nie tylko w deserach – można ich również z powodzeniem używać do surówek oraz mięs (np. kaczki) i oczywiście ryb (cytryna, limonka).