o Mnie
Aleksandra Kureń
Dietetyk Kliniczny
Wykształcenie
Z wykształcenia jestem magistrem dietetyki i dietetykiem klinicznym oraz psychodietetykiem — ukończyłam studia licencjackie oraz magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tytuł magistra uzyskałam, broniąc na ocenę bardzo dobrą pracę dyplomową pod tytułem „Postawy osób w wieku 20-39 lat wobec żywności o określonym działaniu zdrowotnym ze szczególnym uwzględnieniem wybranych warzyw i owoców bogatych w składniki bioaktywne”. We wrześniu 2021 roku odebrałam dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem, uzyskałam również najlepszy wynik z toku studiów wśród absolwentów Dietetyki oraz całego Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w roku akademickim 2020/21. Za osiągnięcia w nauce zostałam wyróżniona Złotym Laurem Absolwenta 2021, nagrodą przyznawaną najlepszemu absolwentowi kierunku na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w danym roku akademickim
W trakcie studiów byłam członkiem Studenckiego Koła Naukowego Żywienia Klinicznego działającego przy Oddziale Klinicznym Żywienia i Chirurgii SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie, a za moją działalność w Kole zostałam wyróżniona Referencjami od prof. CMKP dr hab. n. med. Jacka Sobockiego – Dyrektora Szpitala im. prof. W. Orłowskiego ds. Lecznictwa. W roku 2022 z wynikiem bardzo dobrym ukończyłam studia podyplomowe z zakresu psychodietetyki na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
Doświadczenie
Doświadczenie zdobyłam pracując z pacjentami warszawskich szpitali, m.in. Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha, Szpitala im. Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya, Szpitala przy ul. Solec czy Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów. Dzięki doświadczeniu klinicznemu i ukończonym studiom, posiadam wiedzę oraz umiejętności do wspomagania dietetycznego osób chcących zredukować masę ciała, jak również kobiet w ciąży, dzieci oraz pacjentów z nieprawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych oraz stwierdzonymi chorobami przewlekłymi. Posiadam certyfikat poświadczający o znajomości języka angielskiego na poziomie C2 (najwyższym możliwym w systemie certyfikacji według Rady Europy), prowadzę więc także konsultacje w języku angielskim.
W pracy zawodowej zajmuję się prowadzeniem diety w następujących jednostkach chorobowych:
- insulinooporność oraz cukrzyca typu 2
- schorzenia dermatologiczne
- nadciśnienie tętnicze
- miażdżyca
- choroby tarczycy (Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa)
- inne choroby autoimmunologiczne (łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, toczeń, celiakia)
- przewlekłe choroby nerek, kamica nerkowa
- refluks
- choroba stłuszczeniowa wątroby (NAFLD)
- zespół jelita drażliwego (IBS), zaparcia nawykowe
- niedokrwistość
- wszelkiego rodzaju niedobory żywieniowe, hipo- i awitaminozy
- alergie pokarmowe
- nietolerancje pokarmowe
Filozofia pracy z pacjentem
W pracy kieruję się przede wszystkim zasadami dietetyki opartej na dowodach naukowych (EBD, ang. evidence based dietetics), tak, aby interwencja przeze mnie prowadzona była jak najbardziej skuteczna i bezpieczna. Dodatkowo, w układaniu zaleceń i jadłospisu opieram się na posiadanych wynikach badań laboratoryjnych, badań obrazowych oraz zaleceniach lekarskich.
Podstawą prowadzonych przeze mnie interwencji dietetycznych są indywidualne preferencje Pacjentów – jestem zdecydowaną przeciwniczką tak zwanych „diet z szuflady” – uważam że każdy z nas jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia do zaleceń żywieniowych i jadłospisu. Opracowując dietę opieram się więc na dotychczasowym sposobie żywienia i stylu życia, tak aby zmiana przebiegła jak najbardziej „bezboleśnie”, zaś przy układaniu jadłospisu biorę pod uwagę zarówno alergie i nietolerancje pokarmowe, jaki i produkty lubiane i nielubiane przez mojego Pacjenta. Wychodzę z założenia, że skuteczna dieta to taka, którą faktycznie mamy ochotę stosować – tylko dzięki temu możemy bowiem uzyskać pożądane efekty ;-)
Interesuje mnie również psychologiczna strona zmiany stylu życia – w trakcie konsultacji staram się więc pracować nad motywacją do zmiany – nie tylko samej diety, ale również całego stylu życia.
Zainteresowania
W pracy zawodowej szczególnie interesuję się naturalnymi produktami bogatymi w składniki bioaktywne i ich działaniem prozdrowotnym, wpływem mikrobioty jelitowej na samopoczucie i stan zdrowia, a także dietetycznym wspomaganiem leczenia schorzeń dermatologicznych. Jestem również fanką wszelkiego rodzaju diet wegetariańskich – od diety fleksi- czy semiwegetariańskiej, po diety eliminujące większość lub wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego.
Prywatnie uwielbiam gotować – jadłospis opieram więc o tworzone przeze mnie, sprawdzone przepisy. W czasie wolnym zajmuję się czytaniem książek i opieką nad ogrodem, z którego pozyskuję owoce i warzywa do wykorzystania w kuchni. Pasję do literatury łączę z pasją do gotowania prowadząc Instagramowe konto „Książka w cieście” , na którym prezentuję tworzone przeze mnie potrawy inspirowane literaturą ;-)